Menu

Poradnik projektanta form wtryskowych: Wgięcia, wypaczenia, zapadnięcia

News Aticle Image

W celu uniknięcia wgięć oraz wypaczeń wypraski podczas etapu projektowania należy dokonać szczegółowej analizy detalu oraz wybrać najkorzystniejsze tworzywo dla produkowanego elementu .

Wgięcia
Błędnie dobrane grubości ścian podczas procesu formowania wtryskowego może doprowadzić do zapadnięć w środkowej części elementu. Podczas chłodzenia najpierw zestala się zewnętrzna część powierzchni. Im grubszy materiał, tym dłużej zestala się wewnątrz, przez co rozwijające naprężenia powodują zapadanie się zewnętrznej powierzchni do środka. Efektem są zniekształcenia powodujące, że element często staje się nieprzydatny. Aby ich uniknąć warto stosować żebra podporowe.

Zapadnięcia

W przypadku nierównych grubości ścian podczas wtrysku tworzywa sztucznego pomiędzy cieńszą i szybciej stygnącą, a grubszą i wolniej stygnącą ścianą, powstają nadmierne naprężenia, powodujące wypaczenia oraz wygięcia elementu. Zastosowanie klinów w narożach oraz na długości elementu w odpowiednich odległościach zapobiega ich powstawaniu.

Podsumowując:

  • w celu zminimalizowania odkształceń oraz zapadnięć w  miarę możliwości staraj się unikać grubych i nieregularnych ścian

  • podczas projektowania wykorzystaj podpory

  • wybierając materiał warto wybrać ten, który ma niski współczynnik skurczu i zapewni uzyskanie lepszej jakości plastikowych elementów.

Sprawdź również

News Image

Poradnik projektanta form - komlepsowa wiedza

Specjalnie dla was przygotowaliśmy najważniejsze informacje związane z projektowaniem form.

Czytaj dalej

Arrow Right

Pokaż więcej