Czym jest produkcja krótkoseryjna na wtryskarkach

  • By Admin
  • Posted 05.05.2024

Czym jest produkcja krótkoseryjna na wtryskarkach

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zapewne jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy opracowali produkt i wytarzali go za pomocą druku 3D, czy też innych metod (jakl np. obróbka CNC itp.), ale zapotrzebowanie na niego stało się tak duże, że obecne metody produkcji nie spełniają oczekiwań. Wszystko wskazuje na to, że przyszedł czas, aby zainwestować w formę wtryskową.

W tym momencie jak wielu przedsiębiorców staniesz przed trudnym wyborem.

Jeśli wybierzesz tradycyjną ścieżkę produkcji, lepiej zacznij działać jak najszybciej, ponieważ po znalezieniu renomowanego zakładu narzędziowego i zainwestowaniu w narzędzie (czyli formę wtryskową) do produkcji plastików, prawdopodobnie będziesz musiał czekać miesiącami na jego dostawę. Tak, cena za pojedynczy element jest atrakcyjna — przynajmniej przy większych ilościach — ale dotarcie do tego punktu może być naprawdę stresujące. Na szczęście istnieje alternatywa, która ma wiele nazw ale sprowadza się do tej samej technologii – soft tooling/ formy którkoseryjne/ prototypowe formy wtryskowe. Jest to w większości przypadków idealna pozytcja na start przygody z formowaniem wtryskowym.

Na czym polega różnica pomiędzy produkcją krótkoseryjną, a tradycyjnymi formami?

Wtrysk plastiku na krótką skalę to proces, który wykorzystuje mniej kosztowne narzędzia do produkcji mniejszych ilości. Omija on opisany wcześniej paradygmat dużych wolumenów — dużych inwestycji, długich czasów oczekiwania i przede wszystkim sztywności — na rzecz znacznie bardziej elastycznego podejścia.

W odróżnieniu od tzw. "twardych" narzędzi produkcyjnych (czyli klasycznych „stalówek”), formy wtryskowe na krótkie serie produkcyjne są wykonane z aluminium, który znanu jest z doskonałej i szybkiej obrabialności oraz wysokiej przewodności cieplnej. Nie, nie są one tak trwałe jak te wykonane ze stali narzędziowej i często wymagają kompromisów, ale dla zleceń poniżej 10 000 sztuk stanowią doskonałą alternatywę. Jest to technologia, która dostarcza gotowe części w zaledwie tydzień lub dwa, zamiast kilku miesięcy.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania tej technologii produkcyjnej, ale w prostych słowach, krótkie serie są doskonałym wyborem dla producentów, którzy chcą uzyskać wysokiej jakości elementy plastikowe tak szybko i kosztowo, jak to tylko możliwe.

I uprzedzimy Twoje pytania – nie ma żadnej technologii, która pozwoli Ci osiągnąć tak wysoką jakość i niską cenę wyrobu.