Aluminiowe Formy Wtryskowe – Zalety i Wady

  • By Admin
  • Posted 05.05.2024

Aluminiowe Formy Wtryskowe – Zalety i Wady

Formy wtryskowe wykonane z aluminium stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla form stalowych.

Rozważmy korzyści. Po pierwsze, formy wtryskowe aluminiowe są znacznie tańsze od swoich stalowych odpowiedników – dokładne koszty zależą od liczby gniazd, geometrii części oraz innych wymagań, takich jak obecność suwaków czy wkładek. Jednak warto zaznaczyć, że będą Państwo mile zaskoczeni ich dostępnymi cenami. Ponadto, niższy koszt formy to tylko jeden z aspektów. Krótsze czasy produkcji i możliwość szybkich iteracji przekładają się na szybszy rozwój produktów, skracając czas wprowadzenia na rynek. Dodatkowo, nasza usługa produkcji plastikowych części nie narzuca minimalnej ilości zamówień (brak MOQ), co umożliwia zamawianie tylko tyle, ile potrzebują Państwo w danym momencie. Ponadto, ze względu na wysoką jakość wykończenia powierzchni części (porównywalną do niektórych wydruków w technologii 3D), są one idealnie dostosowane do wymagających zastosowań końcowych.

Zanim przejdziemy dalej do korzyści związanych z formami wtryskowymi aluminiowymi, warto zastanowić się, czy taka forma jest dla Państwa odpowiednia?

Niestety, forma aluminiowa nie może być stosowana we wszystkich projektach (choć nasze doświadczenie wskazuje, że jest w stanie zastąpić nawet 90% form stalowych). Głównym ograniczeniem jest geometria produktu. Większość detali można zmodyfikować, ale czasami zmiana geometrii wyrobu nie jest możliwa. Czasami można wykonać tylko część formy ze stali (tzw. wkładka), ale jest to tylko rozwiązanie tymczasowe. Aluminium jest świetnym materiałem, ale niestety jego twardość oraz inne właściwości fizyczne nigdy nie dorównają stalowej narzędziowej. Problemem mogą być np. wysokie i cienkie słupki oraz żebra na formach, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu pod wpływem dużych sił i ciśnień w formie. Warto również podkreślić, że pomimo dużych możliwości wykończenia powierzchni (większość osób nie będzie w stanie odróżnić, czy element plastikowy pochodzi z formy stalowej czy aluminiowej), stal nadal będzie częściej stosowana przy produkcji wyrobów wymagających oraz w produkcji masowej.

Kolejnym ograniczeniem będzie rodzaj tworzywa wtryskiwanego. Tworzywa sztuczne z włóknem szklanym/węglowym częściej wymagają użycia formy stalowej ze względu na ich duże właściwości ścierne.

Oczywiście, mogą Państwo liczyć na darmową konsultację z naszej strony. Po krótkiej analizie Państwa wyrobu nasz technolog odpowie na pytanie, jaka technologia będzie dla Państwa najlepsza.

Kiedy formy aluminiowe są dla Państwa idealne?

  • Jeśli zależy Państwu na niskiej cenie formy, na przykład w przypadku wprowadzania nowego produktu, którego sprzedaż jest niepewna.
  • Planują Państwo wyłącznie krótkie serie.
  • Zależy Państwu na elastyczności i unikaniu minimalnych ilości plastikowych części.
  • Wasze drukarki 3D nie spełniają wymagań, a forma stalowa przekracza Państwa budżet.
  • Zależy Państwu na bardzo szybkim wprowadzeniu produktu na rynek.

W firmie 3DForce specjalizujemy się zarówno w formach stalowych, jak i aluminiowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc w wprowadzeniu swojego produktu na rynek.