Menu
Data publikacji: 07/10/2016

Poradnik projektanta form wtryskowych: Recykling tworzyw sztucznych

News Aticle Image

Wyróżnia się dwie rodzaje recyklingu tworzyw sztucznych: recykling chemiczny oraz recykling mechaniczny. Wybór metody recyklingu zależy głównie od rodzaju tworzywa oraz od stopnia jego zanieczyszczenia.

W celu powtórnego wykorzystania tworzyw sztucznych takich jak poliestry, poliamidy, poliuretany i poliwęglany wykorzystuje się recykling chemiczny np. przy wykorzystaniu reakcji hydrolizy, która pozwala na rozkład polimerów polikondensacyjnych. Ten rodzaj przetwórstwa stanowi dobre rozwiązanie dla tworzyw zmieszanych lub zanieczyszczonych.

Natomiast recykling mechaniczny polega na rozdrobnieniu materiału za pomocą specjalnych młynów, dzięki czemu otrzymuje się recyklat lub regranulat. Jest wykorzystywany głównie w przypadku butelek plastikowych (PET), profili okiennych oraz rur PVC, butelek polietylenowych (HDPE).

Tworzywa, które są w dużym stopniu zanieczyszczone i nie ma możliwości ich ponownego wykorzystania poddawane są spalaniu, co pozwala na odzyskanie energii cieplnej oraz znaczną oszczędność kosztów składowania odpadów. Spalanie musi odbywać się w odpowiednich instalacjach oraz w wysokiej temperaturze, aby uniknąć powstania niekompletnie spalonych i toksycznych półproduktów rozpadu.




 

Pokaż więcej