Menu

Poradnik projektanta form wtryskowych: Punkt przełączenia i ciśnienie docisku

News Aticle Image

Punktem przełączenia określa się moment, w którym następuje zmiana z ciśnienia wtrysku na ciśnienie docisku. Dzieje się tak gdy forma jest już w około 95% wypełniona.Zbyt późne przełączenie może doprowadzić do powstania wypływki, wysokich naprężeń wypraski, przepływu wstecznego, uszkodzeń formy oraz układu zamykającego. Z kolei zbyt wczesne przełączenie może spowodować powstanie śladów płynięcia, linii łączenia, zapadnięć oraz niedolewów,

W fazie docisku płynne tworzywo, aby uzupełnić ubytki skurczowe i zapobiec powstaniu braków powoli podawane jest do wypełnionego już gniazda,  Dla tworzyw częściowo krystalicznych skurcz podczas zestalania wynosi ok. 15%, a dla tworzyw amorficznych jedynie kilka procent wtryśniętej objętości.

Ciśnienie właściwe tworzywa przed czołem ślimaka powinno wynosić ok. 40-60% max. ciśnienia wtrysku. Ważne jest, aby ciśnienie docisku nie było niższe niż ciśnienie masy w punkcie przełączania, ponieważ może dojść do cofnięcia ślimaka, wstecznego przepływu tworzywa i rozwarstwień wypraski.

Jeżeli ciśnienie docisku jest za wysokie mogą pojawić się zbyt duże naprężenia, mikrorysy na powierzchni elementu, trudności z otwieraniem formy oraz usuwaniem wypraski. Natomiast zbyt niskie ciśnienie docisku powoduje różnice wymiarowe, większy skurcz i zapadnięcia wypraski.