Menu

Poradnik projektanta form wtryskowych: Czyszczenie formy

News Aticle Image

Podczas formowania wtryskowego na powierzchni formy gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą obniżyć jakość wypraski oraz wydłużyć czas cyklu produkcyjnego. 

Zanieczyszczenia formy są spowodowane głównie przez:

  • resztki tworzyw sztucznych,

  • rdze i osady powstałe w kanałach chłodzenia oraz na elementach pasowanych,

  • nagar,

  • środki ułatwiające odformowanie detalu (antyadhezyjne).

Często osady powodują problemy związane z odpowietrzaniem formy, czego efektem

jest powstawania przypaleń wypraski tzw. efekt Diesla, a także nieodpowiednie

wypełnienie gniazda.

Wyróżnia się dwa rodzaje osadów:

  • osad biały (tzw. ‘’osad P’’), powstaje na wskutek gromadzenia paraformaldehydu. Można w łatwy sposób się ich pozbyć za pomocą alkoholu benzylowego lub izopropylenu.

  • osad przezroczysty lub zabarwiony (tzw. ‘’osad S’’), najczęściej pojawia się w okolicach przewężeń, na wypychaczach oraz w miejscach narażonych na działanie wysokich temperatur. Osad typu S można usunąć za pomocą alkalicznych środków czyszczących, ale najbardziej skutecznym sposobem jest kąpiel ultradźwiękowa.

Sposoby czyszczenia form wtryskowych:

  • czyszczenie manualne - to najpopularniejszy sposób czyszczenia, ale najmniej efektowny. Proces czyszczenia trwa dosyć długo (czasem nawet kilka lub kilkanaście dni) a czyszczenie skomplikowanych elementów o wąskich szczelinach jest praktycznie niemożliwa. Czyszczenia manualne wiąże się również z ryzykiem powstania uszkodzeń oraz zarysowania formy,

  • czyszczenie suchym lodem - bezinwazyjna metoda polegająca na usuwaniu osadu za pomocą kryształków dwutlenku węgla. Niestety czyszczenie układów chłodzenia oraz miejsc, do których dostęp jest utrudniony za pomocą tej metody, podobnie jak podczas czyszczenia manualnego również może okazać się nieskuteczne,

  • czyszczenie ultradźwiękowe - najskuteczniejsza metoda czyszczenia form wtryskowych. Pozwala na usunięcie osadów z nawet najbardziej skomplikowanych elementów oraz układów chłodzenia. Największą zaletą tej metody jest czyszczenie  bez wycierania powierzchni formy przez usuwane z niej zanieczyszczenia. Czyszczenie odbywa się w wannie ze stali nierdzewnej za pomocą głowicy sterowanej przez generator ultradźwięków.

Systematyczne serwisowanie i czyszczenie form wpływa na wydajność produkcji, zwiększa żywotność formy oraz co najważniejsze - pozwala na produkowanie elementów o możliwie największej jakości.